Istoric Parohia Hilița

Istorie Martie 22, 2014

·        Datată 1823, pr. Inv. Gheorghe Codreanu.Biserică din lemn cu cimitir asezat în jurul Bisericii.

·        1941 se pune temelie pentru o biserică nouă,.inițiator Pr. Pantalon Iancu.

·        1941-1944- perioada războiului s-a oprit ridicarea bisercii.

·        1974 Biserica din lemn , cu Hramul ,, Sf. Nicolae” din cauza surpărilor de teren s-a autodemolat și s-au reluat lucrările la biserica nouă.

·        1979 Biserica s-a ridicat cu cheltuiala integrala credincioșilor din Hilița , fiind coordonați de Pr. Paroh Pantalon Iancu și cântărețul bisericesc Panțâru Grigore.

·        1983 Pr. Pantalon Iancu a trecut la cele veșnice.

·        1986 -2006 păstorește ca preot paroh Avadanii Ioan .În timpul său s-a pictat biserica (1991) și s-a realizat o casa sociala.

·        2006 preotul Avadanii a trecut la cele veșnice

·        2007 este numit preot paroh Axinte Eduard Mihail. În acest timp s-a construit un lumânărar, s-a prelungit casa socială, s-a înființat  Asociația Pomi-viticolă Hilița în cadrul Bisericii pentru promovarea produselor tradiționale și se are în vedere realizarea unei capele mortuare în anul 2013.